RUKOMETAŠI POBJEDOM OTVORILI SEZONU – KRIVAJA SAVLADANA 29:22 RUKOMETAŠI POBJEDOM OTVORILI SEZONU – KRIVAJA SAVLADANA 29:22
RUKOMET – Prva liga FBiH (Sjever), 1. kolo Gračanica – Krivaja 29:22 (12:13) Gračanica, dvorana Luke. Gledalaca: 600. Sudije: Edin Kulović (Sarajevo) i Vedad... RUKOMETAŠI POBJEDOM OTVORILI SEZONU – KRIVAJA SAVLADANA 29:22

RUKOMET – Prva liga FBiH (Sjever), 1. kolo

Gračanica – Krivaja 29:22 (12:13)

Gračanica, dvorana Luke. Gledalaca: 600. Sudije: Edin Kulović (Sarajevo) i Vedad Škaljić (Ilidža). Delegat: Samir Suljević (Sarajevo).
Isključenja: Gračanica 16 min; – Krivaja 16 min.
Sedmerci: Gračanica 2 (0) – Krivaja 6 (5).

Gračanica: Ahmetašević 15 odb; Avdić 2 odb; Jovanović, Šahdanović, Doborac 6, Sarajlić, Tufekčić 1, Đulić 1, Mehmedović, Hrnjić, Sumbić 8, Brđanović 2, Hamidović 7, Ilić 4, Musić. Trener: D. Doborac.

Krivaja: Omerović, Mehić, Avdić 8, Mehić 2, Mehinagić, Marušić, Huskić 5, Klis 3, Imamović, Karanović, Feljić 2, Džakmić 2, Muhić 5 odb; Polić 6 odb. Trener: D. Memić.

Rukometaši Gračanice su na otvaranju sezone u utakmici 1. kola u Prvoj ligi FBiH u grupi Sjever u derbiju savladali Krivaju rezultatom 29:22 iako su gosti na poluvremenu imali gol prednosti (12:13) i pružili dobar otpor favoriziranim domaćinima.
Ekipu Gračanice su predvodili Sumbić, Hamidović i Doborac sa 8, 7 odnosno 6 golova dok je odličan bio i golman Ahmetašević sa 15 odbrana. Avdić je za kratko vrijeme provedeno na terenu upisao dvije odbrane.
U gostujućem taboru najefikasniji je bio iskusni Avdić sa 8 golova a donekle ga je pratio i Huskić sa 5. Golmani Muhić i Polić su zajedno upisali 11 odbrana.
Pobjeda je najbitnija i domaćini su do nje došli. Možda malo teže od očekivanog ali ipak zasluženo. Već u narednom kolu slijedi novi težak ispit, gostovanje uvijek neugodnoj Slobodi.

GRAČANICA – KRIVAJA 29:22

Susret između Gračanice i Krivaje smo najavili kao derbi dva najozbiljnija konkurenta u borbi za prvo mjesto i plasman u Premijer ligu. Ovo su dvije ekipe sa dugom i bogatom poslijeratnom tradicijom u Premijer ligi. I bio je pravi derbi. Iako je Krivaja izgubila sa 7 golova razlike, podatak da je ovo i najveća prednost domaćina na utakmici dovoljno govori kako su do pobjede došli.

Obje ekipe su u susret ušle sa dosta respekta jedni prema drugima. Možda su očekivanja i jednih i drugih bila velika a uz odličnu atmosferu i ispunjenu dvoranu skoro do zadnjeg mjesta, ambijent je bio spreman za borbu na terenu. A tako je bilo.

Možda je važnost utakmice i početni pritisak uticao na to da je prvi gol na utakmici pao tek u 6. minuti susreta kada je domaćine u vodstvo doveo Sumbić.
Dobro su počeli domaćini i sredinom prvog poluvremena već imaju 5 golova prednosti 8:3. Sve je za ekipu Gračanice išlo zamišljenim tokom do povrede Sumbića koji je nakon jednog duela morao napustiti teren. Do tada je ovaj igrač sjajno dirigovao napadačkom igrom Gračanice.

Nakon prinudnog izlaska Sumbića njegovo mjesto je zauzeo Doborac ali ne tako kvalitetno. Gosti dolaze do nekoliko laganih golova i u 25. minuti izjednačuju na 9:9. Dvorana je utihnula kada je Krivaja povela i na odmor otišla sa golom prednosti 12:13.

Domaćini su nestali sa terena u zadnjih 10-ak minuta prvog dijela a indisponiranog Ahmetaševića na golu je zamijenio Avdić i upisao dvije vrijedne odbrane.

U drugi dio bolje ulaze domaćini koji golovima oporavljenog Sumbića dolaze do 16:15. Imali su domaćini prednost od jednog gola sve do 40. minute kada je Krivaja ostala sa dva igrača manje na terenu. To Gračanica koristi i odlazi na +3, 20:17.

Dugo je na semaforu bio ovaj rezultat a utakmica se lomila. Gračanlije su imali želju da se konačno odlijepe ali mlada i poletna ekipa Krivaje to nikako nije dozvoljavala.

Kada su domaćini konačno zaigrali odbranu na visokom nivou, probudio se i Ahmetašević koji je zaključao svoja vrata pa gosti čak 7 minuta ne uspijevaju postići gol (od 43. do 50. minute). Kada je Klis u 48. zaradio treće isključenje i crveni karton igra gostiju se raspala i domaćini dolaze do vodstva od 22:17.

Čuvali su domaćini prednost od 4-5 golova a onda na nekih minut i pol do kraja ekipa Gračanice ostaje sa dva igrača manje uz dosuđen sedmerac za goste. Ahmetašević brani i prednost Gračanice iznosi +6, 27:22. Po isteku vremena Hamidović pogađa za konačnih 29:22.

Teško izborena pobjeda ali itekako zaslužena i sa vrijednih 7 golova prednosti.

Nekoliko stvari ćemo još da istaknemo.

Publika se zaželila rukometa što svjedoči i skoro ispunjena dvorana protiv Krivaje. Napadačka igra Gračanice u velikoj mjeri zavisi od raspoloženja i forme Sumbića koji je u ovoj ekipi najbolji kreator i strijelac. Raduje dobar ulazak u sezonu Hamidovića koji je podsjetio na svoju staru formu. Postigao je 7 golova. Tokom priprema Hamidović nije djelovao uvjerljivo ali proradio je kada je bilo najpotrebije. Jasno je da je Hamidović najopasnije oružje ekipe Gračanice sa vanjskih pozicija.
Ahmetašević je pokazao da je klasa za sebe iako je tokom prvog poluvremena ostao dužan. Dobra stvar je i što Avdić koristi svaku priliku i da se i na njega može pouzdati.
Ono što nedostaje ovoj ekipi da ispuni puni potencijal je igra u napadu na postavljenu odbranu sa krila. Imao je Šahdanović nekoliko pokušaja ali nije se iskazao. Može on to puno bolje. Đulić je postigao jedan gol i to je to. Dužnik nam je ostao i Tufekčić.
Jasno je da ekipa ne igra u punom kapacitetu i da to može još dosta bolje. Raduje da i u takvom stanju sa dosta nedostataka i elemenata u kojima se može napredovati Gračanlije jesu favoriti protiv svake ekipe u ligi.
Ono što je također prednost ekipe Gračanice je evidentna fizička sprema koja je u zadnjih 15-20 minuta protiv Krivaje čini se ipak bila presudni faktor.

Izvor: sport u Gračanici